Jestli občas navštívíte nějaký ples nebo taneční zábavu, nejspíš už jste se setkali s tím, že taneční parket je opravdu plný a všechny taneční kroky jsou vám najednou k ničemu. Místo, abyste si tanec užili, bojujete s ostatními páry, které do vás znovu a znovu naráží. Možná ale jen neznáte pravidla pohybu na tanečním parketě a nebo je neumíte správně využít.

Proti směru hodinových ručiček

Začneme tím úplně základním pravidlem – dodržováním tanečního směru. Jde o tak zažité pravidlo, že se dodržuje všude na světě a na akcích všeho druhu. Nezáleží, jestli si jdete skočit Polku na vesnickou tancovačku, nebo vyrazíte ve fraku na ples ve Vídeňské opeře.

U všech postupových tanců se na parketě pohybujeme vždy proti směru hodinových ručiček. Pokud pravidlo porušíte, čeká vás téměř nemožný úkol tančit proti pohybujícímu se davu tanečních párů. Navíc se projevíte jako opravdový společenský diletant.

Pravidlo se týká úplně všech postupových tanců, někdy nazývaných také tanci kolovými. Jde o tance, během kterých se taneční pár po tanečním parketu průběžně pohybuje přibližně stejným směrem. Postupovými tanci jsou společenské tance jako Waltz, Blues, Tango, Slowfox, Quicktep, ale patří sem i latinskoamerická Samba a Paso Doble. Opakem postupového tance jsou tance tančené na místě jako je Chacha nebo Jive, ale také třeba obyčejný ploužák.

Trochu zvláštní kategorii pak tvoří asi nejběžnější tance na českých tanečních parketech – Polka a Valčík. Formálně vzato se jedná také o tance kolové, jenže k tomu abyste je mohli tančit skutečně po kruhu je potřeba být už docela pokročilým tanečníkem. Zároveň je to i dost fyzicky náročné. Netančíte-li příliš často, bude pro vás lepší tyto tance tančit raději na místě a tedy na prostředku parketu.

Základní taneční kurz pro dospělé

Začátek: Červen 2018

Zjistit víc

Uprostřed pomalu

Vyrazíte-li například na ples, určitě se na tanečním parketě setkáte s tanečními páry různé kvality. Zkušenější tanečníci se většinou na tanečním parketu pohybují rychleji a také se umějí lépe orientovat a vyhnout se případným kolizím. K tanci si proto vybírají prostory blíže okraji tanečního parketu, kde bývá více místa.

Méně zkušení tanečníky najdeme ve vnitřím kruhu tanečního parketu. Během tance postupují stejným směrem jako ti zkušení, ale nepohybují se do prostoru takovou rychlostí. Poblíž středu pak najdeme ty, kteří tančí úplně na místě. Uprostřed parketu je pro vás místo také v případě, že si chcete improvizovaně zatančit, i když neznáte žádné taneční kroky.

Tančíte-li na zaplněném parketu, vyberte si místo, které odpovídá rychlosti vašeho pohybu po parketě. Rychleji při krajích, pomaleji na středu.

Kouzelné rohy

Je-li na tanečním parketě opravdu těsno, určitě budete chtít tančit tam, kde je místa nejvíc. Takovým magickým bodem obvykle bývají rohy parketu.

Důvody jsou dva. První je geometrický. Naprostá většina tanečních parketů má tvar obdelníku nebo čtverce. Naopak většina tanců se tančí po kruhu. Díky tomu jsou i na zaplněných tanečních parketech rohy mnohem volnější.

Druhým důvodem je jakýsi zvláštní „stádní“ princip, který se na plných tanečních parketech kdovíproč projevuje. Všimněte si ho, až příště budete na plese nebo v kurzu, kde tančí mnoho párů najednou. V průběhu skladby mají páry tendenci se stále víc a víc přibližovat ke středu parketu. Díky tomu se okraje a rohy postupně uvolňují.

Žádné procházky za doprovodu hudby

Naše poslední rada patří spíše do kategorie etikety, protože umožní lépe si zatančit hlavně ostatním párům, se kterými parket sdílíte. Vám ale alespoň umožní blísknout se výborným společenským vychováním.

Přicházet a odcházet z tanečního parketu byste měli výhradně mezi jednotlivými skladbami. To stejné platí také o hledání si lepšího místa k tanci. Takový chodci jsou totiž nejen nebezpeční, ale zároveň ukazují nedostatek respektu k ostatním.

 

Jestliže se vám náš článek líbil, podělte se o něj se svými přáteli pomocí tlačítka níže. Nezapomeňte také sledovat naši stránku na Facebooku.