Jak si vybrat taneční kurz

DancebuddiesBy Dancebuddies14 února, 20225 Minutes

Rozhodli jste se, že se konečně přihlásíte na nějaký taneční kurz, nebo o tom alespoň uvažujete? Ještě před tím, uděláte svoje první kroky na tanečním parketě, musíte si nejdřív vybrat nejen z nepřeberné nabídky tanečních stylů, ale také z nejrůznějších formátů kurzů, které najdete v nabídce pražských tanečních škol.

Ještě, než se pustíme do přehledu toho, na co si při výběru kurzu dát pozor, sluší se říct, že i my provozujeme taneční studio, a tak náš pohled nemůže být stoprocentně objektivní. Rozhodně se o to v tomto článku ale alespoň pokusíme.

1.     Sami, v páru nebo ve skupině

Chcete tancovat jen sami za sebe, či splynout v jeden celek s tanečním partnerem? Nebo vás možná láká být součástí skupiny tanečníků a tanečnic, pohybující se společně jako jedno tělo? Tohle je určitě ta nejzásadnější volba, která vás při výběru toho správného tanečního kurzu bude čekat.

Při sólovém tancování se budete moci soustředit jen sami na sebe. Nebudete tak muset řešit to, že vám někde někdo překáží, ani se bát, že to někomu dalšímu kazíte. Všechny pokroky i problémy budou jen vaše. Na druhou stranu ale nikdy nepoznáte, jaké to je, když se vaše tělo pohybuje v dokonalé synchronizaci s někým dalším.

 

2. Hudba, která vám sedí

Tanec bez hudby si asi představit nedovedeme. Určitě by to ale měla být taková hudba, kterou byste si rádi poslechli i když budete sedět za volantem, povalovat se na gauči nebo si večer zajdete někam sednout.

Jestli třeba nemůžete vystát dechovku, lidové tance nejspíš pro realizaci vašich tanečních ambic nebudou ta pravá volba. Nevěřte ale zažitým stereotypům a raději si ověřte, na co se v dnešní době ten který styl tance doopravdy tančí. Dávno totiž neplatí, že Valčík zatančíte jen na Strausse a Chachu za doprovodu klapání dřívka o dřívko.

3. Místo, kde to můžete rozjet

Každý druh tance máme spojený s trochu jiným prostředím. Breakdancery si představujeme, jak trénují na parkovišti za supermarketem,  baletky bychom hledali na divadelním pódiu, Pole dancerky v nočním klubu a standarďáky na plese v opeře.

Ve skutečnosti vás skoro na jakémkoliv tanečním kurzu čeká velká místnost, podle potřeby vybavená tanečním parketem, zrcadly, vodorovnými nebo svislými tyčemi a dalšími nezbytnostmi.

Ne vždy ale budete jen trénovat. Dřív nebo později budete totiž to, co jste se naučili, chtít využít a ukázat. Pokud plánujete vzít útokem každý ples ve městě, dovednosti z kurzu Twerku vám nejspíš moc nepomůžou (alespoň na většině plesů, které jsme navštěvovali my). Stejně tak ani sebelepší baletní techniku neuplatníte v pátek večer s kamarádkami v baru. Vyberte si proto takový taneční kurz, který sedí k vašemu životnímu stylu.

 

4. Individuální nebo skupinové kurzy

Tím, že si vyberete taneční styl vaše rozhodování ale ještě nekončí. Dnes si už totiž můžete vybrat i to, jakým způsobem chcete k jeho tréninku přistoupit. Většina tanečních kurzů probíhá ve skupinách, ale najdete i takové, kde získáte svého osobního tanečního trenéra, který se věnuje pouze vám (jako třeba naše individuální kurzy). Výhodou je, že obsah kurzu se přizpůsobí vaší individuální výkonosti a potřebám. Odpadá také problém ostychu před ostatními, se kterým bojují zejména taneční začátečníci.

Skupinové kurzy jsou naopak ideální pro všechny, kteří hledají především způsob, jak poznat nové kamarády. Často se zde totiž vytvoří správná parta, kterou tmelí dohromady společný zájem a zároveň se dokážou navzájem podporovat.

 

5. Fyzická náročnost

Že tanec jako každá pohybová aktivita bude vyžadovat určitou fyzickou kondici, s tím nejspíš počítá každý. Ne vždy si ale uvědomuje, jak velké rozdíly existují ve fyzické náročnosti různých druhů tanečních kurzů.

Zatímco základní kurz společenského tance pro dospělé zvládne v pohodě každý, kdo nemá problémy s běžnou mobilitou, pokročilejší formy tancování chtějí už docela slušnou fyzičku. A to vůbec nemluvíme o sportovním tancování, které v náročnosti může směle konkurovat třeba sportovní gymnastice nebo jakémukoliv jinému vrcholovému sportu.

Pokud proto nemáte ve svoji kondici úplně důvěru, raději si před přihlášením ověřte, zda po první hodině nebudete potřebovat týdenní dovolenou. Naopak, pokud se chcete během tance pořádně zapotit, důchodcovský Valčík nebude to pravé.

 

Máte tedy už jasno v tom, jaký taneční kurz je pro vás to pravé? Pokud stále ještě váháte, není nic jednoduššího, než oslovit kteroukoliv taneční školu o jejímž kurzu uvažujete. Všude Vám totiž rád odpoví na všechny otázky a zároveň rozptýlí často zbytečné obavy.

Individuální kurz pro ženy

Zatančete si s profesionálním partnerem

Zjistit víc

Související články

Blues – Základ & Promenáda

Pojďte se s námi naučit…

Taneční pro single lidi? Prostě si partnera půjčte!

Společenský tanec se v…