Ocitli jste se na plese, firemním večírku nebo třeba na kamarádově svatbě a i když máte solidní taneční základy, tanečnímu parketu se snažíte vyhýbat. Prostě nevíte, jaký tanec máte kdy tančit. Po přečtení tohoto článku vás snad strach opustí.

Jak tedy přijít na to, co a kdy vlastně tančit? Dám vám jednoduchý návod.

Tančí se vůbec „něco“?

Hned na začátek vás musím ujistit, že otázka „Co to hrají za tanec“ většinou žádnou jednu správnou odpověď nemá. I když většina lidí projde v mládí základními tanečními kurzy, není taneční vzdělání Čechů nijak zvlášť vysoké.

To dobře vědí i hudební kapely a organizátoři plesů. Zvláště na méně formálních akcích muzikanti hrají hlavně takovou hudbu, která se publiku líbí a dobře poslouchá. I pokud skutečně taneční muziku hrají, raději to neřeknou nahlas. Ze zkušenosti vědí, že pokud ohlásí další písničku jako Foxtrot, taneční parket se určitě hodně rychle vyprázdní.

Na běžném plesovém parketě tak část tanečníků netančí žádné předepsané kroky, pouze se houpou do rytmu tak, jak jim to je zrovna příjemné. To znamená, že i pokud tanec není vaší silnou stránkou, tanečnímu parketu se rozhodně vyhýbat nemusíte.

Na druhou stranu vám nic nebrání své taneční umění ukázat. Dobře si zatančit lze téměř na jakoukoliv hudbu, včetně většiny českých popových songů. Jen nesmíte čekat, až vás na to kapela upozorní, nebo dokonce doufat, že pořadatel zveřejní taneční pořádek. Je potřeba se zaposlouchat do hudby a ten pravý tanec v ní najít. Pojďme si vysvětlit jak na to.

1.      Poslouchejte rytmus

Tím nejdůležitějším je rytmus hudby. Pro určení tance je podstatné hlavně to, jestli má jeden takt tři nebo čtyři doby. Pokud se budete snažit zatančit tance na tři doby, jako jsou Waltz a Valčík, na skladbu se čtyřmi údery v taktu, vaše kroky budou mimo hudbu, ať je budeme tančit sebekvalitněji.

2.      Odhadněte tempo

Druhou indícií je rychlost hudby. Nepotřebujete hned znát BMP (počet úderů na minutu). Určitě však rozeznáte pomalou hudbu, která doprovází Waltz, Slowfox nebo Rumbu, od rychlé, jakou si žádá Quickstep, Valčík nebo Jive. Někde na půl cesty pak najdeme Chachu a Tango.

Základní taneční kurz pro dospělé

Začátek: Červen 2018

Zjistit víc

3.      Vnímejte melodii

Posledním faktorem při určení tance je melodie, respektive charakter hudby. Ten by měl odpovídat typu tance. Například hudba pro Tango má stejnou strukturu i rychlost jako hudba, na kterou se tančí Chacha. Přesto si je mezi sebou těžko spletete. Hudba pro Tango je vážná a dramatická, zatímco Chacha je hravá a veselá.

Začněte tančit

Stále si nejste jistí? Nevadí, nejspíš v tom nejste sami. Na spoustu skladeb lze tančit více než jeden druh tance a rozhodně nezpůsobíte žádný trapas, pokud budete zrovna tančit něco jiného než pár vedle vás. Nejdůležitější je prostě začít.

 

Pomohl vám náš článek? Jestli ano neváhejte se o něj podělit s přáteli. A jestli máte pocit, že vaše taneční dovednosti potřebují větší péči, podívejte se na náš web a vyberte si jeden z našich tanečních kurzů!